Kategorie
Uncategorized

Ustka urlop nad morzem

Ustka to miasto w północnej Polsce, która położona jest na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym oraz uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Uzdrowisko posiada 6 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, w tym 4 sanatoria i 3 zakłady przyrodnicze. Na terenie miasta są wyznaczone 2 letnie kąpieliska morskie: Ustka Wschód i Ustka Zachód, które spełniły wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej. Ustka noclegi to ulubione miejsce turystów na urlop nad morzem. Ustka domki, pokoje, apartamenty, kwatery prywatę należą do najczęściej wybieranych na letni wypoczynek nad morzem.

Co warto zobaczyć?
Muzeum Chleba to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i każdy łasuch powinien je odwiedzić. Oczywiście nie tylko po to, aby spróbować świeżutkiego chleba, ale żeby poznać niezwykłą historię i techniki wypieków. Muzeum to przede wszystkim ponad 2 tysiące imponujących zabytków: maszyny, książki, pocztówki, przyprawy, obrazy oraz wiele innych. Zobaczyć tutaj można między innymi XVII-wieczny stół do wyrabiania ciasta piernikowego oraz jedną z pierwszych lodówek, która działa bez prądu.
Muzeum Ziemi Usteckiej powstało w celu zintegrowania obecnych i dawnych mieszkańców Ustki. To miejsce przez okres swojej działalności zdążyło zyskać uznanie mieszkańców Ustki i turystów odwiedzających nasze miasto. W sezonie letnim muzeum można obejrzeć wystawę bursztynu, a z kolei w grudniu wystawę poplenerową konkursu „Ustka-moja mała Ojczyzna”, która zorganizowana została dla dzieci i młodzieży szkolnej z Ustki i okolic. Placówka cieszy się dużym zainteresowaniem tak wśród dorosłych jak dzieci i młodzieży.
Latarnia Morska zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu u ujścia rzeki Słupi i jest bardzo ciekawy pod względem architektonicznym. Latarnia składa się z ośmiokątnej wieży i przylegającego do niej budynku latarników. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki, z których można obserwować układ soczewek.
Pomnik Umierający Wojownik
znajduję się na ulicy Chopina w Parku Nadmorskim Ustki i przedstawia śmiertelnie ugodzonego wojownika. Bohater resztkami sił zasłaniał się tarczą przed ciosem, a na jego tarczy widnieje herb Ustki. Pomnik ten został odsłonięty w 1922 roku ku czci 76 poległych w I wojnie światowej. Początowo na zabytku widniał napis „Naszym poległym żołnierzom”. Po wojnie napis zmieniono i od tamtej pory można było przeczytać na nim „”Bezimiennym bohaterom wojen światowych – społeczeństwo Ustki”.
Kościół Najświętszego Zbawiciela u Ustce, który został wybudowany
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce, który wybudowany w latach 1885-1888 i jest w stylu neogotyckim. Przed kościołem jest tabliczka, na której jest napisane: „Kościół zbudowany w stylu neogotyckim przez Franza Drabeima, usteckiego cieślę okrętowego, późniejszego skarbnika gminy, który cały majątek zapisał ubogim”. Obrazy po prawej stronie ołtarza przedstawiają katastrofę z 1672 roku, kiedy jeden z usteckich żaglowców zatonął z całą załogą. Nad ołtarzem XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony ze starego kościoła w Parku im. Jana Pawła II oraz witraż ukazujący Chrystusa na wodzie, ratującego Świętego Piotra, który zwątpił i zaczął tonąć.
 Kładka obrotowa w porcie morskim w Ustce to atrakcja, która przyciąga tłumy turystów i każdy kto przyjeżdża marzy o wizycie na tej o to kładce. Uruchomienie obrotowej kładki w Ustce sprawiło, że zarówno mieszkańcy Ustki, jak i turyści i wczasowicze mogą szybko przedostać się na drugą stronę miasta, które jest podzielone przez przepływającą rzekę Słupia. Kładka wykonana jest ze stali i jej długość całkowita to 57,78m, a szerokość wynosi 4m. Co ciekawe kładka nie zawsze może być uruchomiona i  jest to możliwe tylko przy sile wiatru nie większej niż 36km/h. Kładka jest przeznaczona dla ruchu pieszego z wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych.
Bunkry Blüchera to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jest to połączenie parku rozrywki ze zdobywaniem wiedzy, co jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Obecnie pomieszczenia bunkrów stanowią muzeum, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów w każdym wieku. Zgromadzono tam kolekcje przedmiotów lat 30 i 40. W 22 pomieszczeniach na blisko 300 metrach kwadratowych oglądać możną wyposażenie wnętrz, sprzęty, mundury, przedmioty codziennego użytku. Gwarantujemy, że wizyta w tym wyjątkowym miejscu zapadnie Ci w pamięci na długie lata.
Muzeum Minerałów znajduję się w zabytkowym bunkrze tuż przy promenadzie Nadmorskiej w Ustce. Na 100 metrach podziemnych korytarzy można podziwiać niesamowite i niecodzienne eksponaty, a główną atrakcją muzeum jest odlew szkieletu dinozaura oraz największy górski kryształ w Polsce. Zwiedzanie tego miejsca jest ciekawą lekcją nie tylko dla najmłodszych.
Dom Kultury w Ustce w ramach swojej działalności organizuje różnego rodzaju imprezy kulturalne w mieście jak: wystawy, koncerty, spektakle teatralne twórców lokalnych i krajowych oraz wiele innych ciekawych eventów.