Lecznictwo uzdrowiskowe noclegi Busko-Zdrój związane jest z wyjątkowymi wodach mineralnych – solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Istotnym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W trakcie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i znajduje się do organizmu. Wody te mają zastosowanie w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, kilku chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych. W Busko-Zdrój tanie noclegi jest kilka miejsc przyrodoleczniczych. Stosuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są cały czas modernizowane, a wprowadzone metody pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z różnych opcji dla osób niepełnosprawnych. Sanatoria mieszczą się w bliskim okolicy romantycznego Parku Zdrojowego. Najbardziej popularnym a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, mieszczące się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego postawionego w tymże wieku, który przekształcił się w obecny Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd taka nazwa obiektu. Jego środek zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe zachwyt. Można tu bezpłatnie spróbować wód siarczkowych. Przy Sanatorium Marconi utworzono Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku, a niewiele dalej na górce stoi zabytkowa, neogotycka kaplica Św. Anny – kościółek uzdrowiskowy. Busko-Zdrój noclegi blisko uzdrowiska – miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój pensjonaty noclegi blisko centrum. Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busko Pod względem liczby mieszkańców 7. w województwie świętokrzyskim. W latach 1975–1998 w województwie kieleckim. Pondzie to wyjątkowo malowniczy i bogaty kulturowo region znany ze złóż gipsu, roślinności stepowej, zabytków, przydrożnych kapliczek i głównie wszystkim źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Roślinność Buska-Zdroju i całego obszaru jest niezwykle wyjątkowa. Po zakończeniu zimy kwitną duże ilości miłka wiosennego, który jest symbolem wiosny w tej regionie. Interesujące jest, iż ten kwiat występuje przede wszystkim w Azji oraz Europie Południowo-Wschodniej. W naszym kraju jest to roślina bardzo rzadka, objęta ochroną. Flora tego obszaru jest typowa dla stepów południowo-wschodniej Europy. Inne wyjątkowe rośliny, jakie można spotkać w tych miejscach to między innymi: ostnica włosowata, aster gawędka, wiśnia karłowata, czy dyptam jesionolistny, zwany również krzewem Mojżesza.
Na obszarze Powiatu Busko-Zdrój mieści się aż 21 pomników przyrody.
Najbardziej skupione są w Gminie Wiślica. Busko mieśći się na drugim miejscu z wynikiem 6 pomników przyrody.
Kategoria: Busko-Zdrój
Atrakcje w Busku Zdroju
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to bajkowe miejsce nie tylko dla dzieci. Pomysłodawcą powstania Centrum był Minister Kultury-Waldemar Dąbrowski, z którego inicjatywy w roku 2003 zorganizowany był pierwszy festiwal w Pacanowie. W roku 2010 przeniesiono do nowego budynku z dużym ogrodem, gdzie jest dużo altan oraz kuznia z Koziołka Matołtka, a koło stawu jest amfiteatr. Organizujemy tu wiele warsztatów i festiwali.
Kąpielisko Radzanów jest 2km od Buska-Zdroju i jest to duży zbiornik z kąpieliskiem, a dojść można do niego ścieżką rowerową, ale też spacerową. Na zalewie znajduję się nowa poszerzona plaża i odnowione molo w kształcie grzybka, pod którym można się schronić w razie upałów. Miłośnicy grillowania mogą korzystać z kamiennego grilla, który tam znajdziecie.
Sanatorium Marconi to uzdrowisko jest świetne znane nie tylko w kraju, ale też za granicą. Tu blisko 200 lat uzdrowiskowej tradycji łączy się z nowoczesnością. Sanatorium zostało oddane do użytku 1 czerwca 1836 roku, a powstało według projektu Henryka Marconiego. Żeby wejść do środka musimy minąć wysokie kolumny korynckie, w holu przy fontannie znajdują się posągi Orfeusza i Eurydyki, które prowadzą wprost do Sali koncertowej, w której odbywają się m.in. koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu
Muzycznego im. Krystyny Jamróz.
Park Zdrojowy w Busku -Zdroju , którego powierzchnia wynosi 16 ha i znajduję się w południowej części miasta, a jego właścicielem jest urząd miasta. W 1952 roku zlikiwodwano bilety do parku, a ponadto powiększono park o sąsiadujące tereny leśne i nadano im nazwę „ Park 1 Maja”. Dwa lata później dyrektor uzdrowiska przekazał park wojskowemu. W ogrodzie rośnie 4500 tys. Drzew i najliczniej występują: klon zwyczajny, klon jawor, lipa drobnolistna, jesion oraz wiele innych. Te drzewa są starsze niż 110 lat i stanowią 12% drzeostanu rekonstrukcji.
Sanatorium Uzdrowiskowe „Nida-Zdrój” to komfortowy obiekt, w którym znajduję się łącznie 256 miejsc noclegowych w przepięknych pokojach. Dbając o naszych gości zapewniamy wykwalifikowaną opiekę lekarsko-pielęgniarską, bogatą bazę zabiegową oraz pływalnie. Nasze sanatorium prowadzi również leczenie i rehabilitację osób z dużą dysfunkcją narządu ruchu, a także osób niepełnosprawnych. Tysiące naszych gości z kraju i zagranicy przyjeżdżając do nas wykorzystują największe bogactwo w świecie jakim są unikalne – lecznicze wody siarczkowe, kąpiele borowikowe, okłady borowikowe i inne.
Cmentarz wojenny w Busku – Zdroju założony był w 1917 roku, kiedy to z pobliskiego cmentarza katolickiego ekshumowano poległych z czasów I wojny światowej i spoczywa na nim 167 żołnierzy armii rosyjskiej i 37 austro-węgierskiej.
Multimedialna Kapsuła zaopatrzona jest w nowoczesne narzędzia technologiczne i dzięki zastosowaniu projekcji virtual reality nasi widzowie zaproszeni są na trójwymiarową podróż po Ponidziu. Technologia ta sprawia, że obserwator ma wrażenie przebywania w prezentowanym miejscu. Wrażenie wizualizacji potęguje przestrzenny dźwięk, który wydobywa się z ukrytych głośników. „Kapsuła Wrażeń” nie tylko potrafi nas przenieść w cudowny klimat buskiego kurortu, ale sama również przystosowana jest do ruchu przy niewielkiej pomocy środka lokomocji dotrze do najdalszego zakątka świata, aby promować turystyczne atrakcje naszego regionu.
Kościół pw. Św. Leonarda jest najstarszym buskim zabytkiem, który pierwotnie, niepoddany przebudowom kształt i stoi prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego XII-wiecznego kościoła, mającego także za patrona św. Leonarda. Obecny kościół powstał w 1699 roku i zbudowany został z drewna modrzewiowego. Po zachodniej stronie znajduję się kruchta, którą przykrywa trzyspadowy dach z trójkątnym półszczytem ozdobionym motywem promiennego „słońca”. Do kruchty prowadzą dwuskrzydłowe nieoryginalne drzwi z filunkami ozdobionymi drewnianymi kołpakami.
Pensjonat „Zamek Dersława” w Busku- Zdroju powstał w 1911 roku na zlecenie Rosjanina, dr Wasyla Wasylewicza Jakobsa i stylizowany był na warowny zameczek z basztą i wieżyczkami obronnymi. Miejsce to ma 24 miejsca komfortowe wyposażone pokojami. Natomiast w podziemiach zamku na gości oczekuję restauracja „Gościniec”, która oferuje znakomite dania regionalne.
Warto wybrać noclegi Busko Zdrój na urlop w świętokrzyskim. Znajdziemy tu wiele miejsc noclegowych najpopularniejsze to domki, pokoje gościnne, apartamenty, pensjonaty czy agroturystyka.
Busko-Zdrój wczasy

Busko Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, które położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego i znajduję się 50 km na południe od Kielc. W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta na terenie Parku Zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Na bieżąco powstają nowe obiekty co sprawia, że rocznie wykonanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe.
W Busku-Zdroju leczone są schorzenia:
* reumatologiczne
* neurologiczne
* układu krążenia
* dermatologiczne
* ortopedyczne dzieci i dorosłych
* mózgowe porażenie dziecięce
Nazwa miejscowości Busko-Zdrój pisana z łącznikiem jest formą zatwierdzoną urzędowo. Forma ta jest pisana bez łącznika Busko-Zdój i jest formą potoczną, a do niedawna forma Busko-Zdrój była jednak podawana jako poprawna przez słowniki języka polskiego. Powstał przez to rozgłos pomiędzy formą urzędową nazwy tego miasta, a formą słownikową. Jednak te różnice przestały istnieć już w 2004 roku.
Busko-Zdrój noclegi ma bardzo bogatą bazę noclegową i wiele atrakcji turystycznych. Jest to idealne miejsce, aby wybrać się na wczasy w Górach Świętokrzyskich wraz z rodziną.