Kategorie
Busko-Zdrój

Co warto zobaczyć w Busku -Zdroju ?

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to bajkowe miejsce nie tylko dla dzieci. Pomysłodawcą powstania Centrum był Minister Kultury-Waldemar Dąbrowski, z którego inicjatywy w roku 2003 zorganizowany był pierwszy festiwal w Pacanowie. W roku 2010 przeniesiono do nowego budynku z dużym ogrodem, gdzie jest dużo altan oraz kuznia z Koziołka Matołtka, a koło stawu jest amfiteatr. Organizujemy tu wiele warsztatów i festiwali.
Kąpielisko Radzanów jest 2km od Buska-Zdroju i jest to duży zbiornik z kąpieliskiem, a dojść można do niego ścieżką rowerową, ale też spacerową. Na zalewie znajduję się nowa poszerzona plaża i odnowione molo w kształcie grzybka, pod którym można się schronić w razie upałów. Miłośnicy grillowania mogą korzystać z kamiennego grilla, który tam znajdziecie.
Sanatorium Marconi to uzdrowisko jest świetne znane nie tylko w kraju, ale  też za granicą. Tu blisko 200 lat uzdrowiskowej tradycji łączy się z nowoczesnością. Sanatorium zostało oddane do użytku 1 czerwca 1836 roku, a powstało według projektu Henryka Marconiego. Żeby wejść do środka musimy minąć wysokie kolumny korynckie, w holu przy fontannie znajdują się posągi Orfeusza i Eurydyki, które prowadzą wprost do Sali koncertowej, w której odbywają się m.in. koncerty podczas Międzynarodowego Festiwalu
Muzycznego im. Krystyny Jamróz. 
Park Zdrojowy w Busku -Zdroju , którego powierzchnia wynosi 16 ha i znajduję się w południowej części miasta, a jego właścicielem jest urząd miasta. W 1952 roku zlikiwodwano bilety do parku, a ponadto powiększono park o sąsiadujące tereny leśne i nadano im nazwę „ Park 1 Maja”. Dwa lata później dyrektor uzdrowiska przekazał park wojskowemu. W ogrodzie rośnie 4500 tys. Drzew i najliczniej występują: klon zwyczajny, klon jawor, lipa drobnolistna, jesion oraz wiele innych. Te drzewa są starsze niż 110 lat i stanowią 12% drzeostanu rekonstrukcji.
Sanatorium Uzdrowiskowe „Nida-Zdrój” to komfortowy obiekt, w którym znajduję się łącznie 256 miejsc noclegowych w przepięknych pokojach. Dbając o naszych gości zapewniamy wykwalifikowaną opiekę lekarsko-pielęgniarską, bogatą bazę zabiegową oraz pływalnie. Nasze sanatorium prowadzi również leczenie i rehabilitację osób z dużą dysfunkcją narządu ruchu, a także osób niepełnosprawnych. Tysiące naszych gości z kraju i zagranicy przyjeżdżając do nas wykorzystują największe bogactwo w świecie jakim są unikalne – lecznicze wody siarczkowe, kąpiele borowikowe, okłady borowikowe i inne.
Cmentarz wojenny w Busku – Zdroju założony był w 1917 roku, kiedy to z pobliskiego cmentarza katolickiego ekshumowano poległych z czasów I wojny światowej i spoczywa na nim 167 żołnierzy armii rosyjskiej i 37 austro-węgierskiej.
Multimedialna Kapsuła zaopatrzona jest w nowoczesne narzędzia technologiczne i dzięki zastosowaniu projekcji virtual reality nasi widzowie zaproszeni są na trójwymiarową podróż po Ponidziu. Technologia ta sprawia, że obserwator ma wrażenie przebywania w prezentowanym miejscu. Wrażenie wizualizacji potęguje przestrzenny dźwięk, który wydobywa się z ukrytych głośników. „Kapsuła Wrażeń” nie tylko potrafi nas przenieść w cudowny klimat buskiego kurortu, ale sama również przystosowana jest do ruchu przy niewielkiej pomocy środka lokomocji dotrze do najdalszego zakątka świata, aby promować turystyczne atrakcje naszego regionu.
Kościół pw. Św. Leonarda jest najstarszym buskim zabytkiem, który pierwotnie, niepoddany przebudowom kształt i stoi prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego XII-wiecznego kościoła, mającego także za patrona św. Leonarda. Obecny kościół powstał w 1699 roku i zbudowany został z drewna modrzewiowego. Po zachodniej stronie znajduję się kruchta, którą przykrywa trzyspadowy dach z trójkątnym półszczytem ozdobionym motywem promiennego „słońca”. Do kruchty prowadzą dwuskrzydłowe nieoryginalne drzwi z filunkami ozdobionymi drewnianymi kołpakami.
Pensjonat „Zamek Dersława” w Busku- Zdroju powstał w 1911 roku na zlecenie Rosjanina, dr Wasyla Wasylewicza Jakobsa i stylizowany był na warowny zameczek z basztą i wieżyczkami obronnymi. Miejsce to ma 24 miejsca komfortowe wyposażone pokojami. Natomiast w podziemiach zamku na gości oczekuję restauracja „Gościniec”, która oferuje znakomite dania regionalne.
 

Kategorie
Busko-Zdrój

Busko-Zdrój

Busko Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, które położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego i znajduję się 50 km na południe od Kielc. W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta na terenie Parku Zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Na bieżąco powstają nowe obiekty co sprawia, że rocznie wykonanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe.
W Busku-Zdroju leczone są schorzenia:
* reumatologiczne
* neurologiczne
* układu krążenia
* dermatologiczne
* ortopedyczne dzieci i dorosłych
* mózgowe porażenie dziecięce
Nazwa miejscowości Busko-Zdrój pisana z łącznikiem jest formą zatwierdzoną urzędowo. Forma ta jest pisana bez łącznika Busko-Zdój i jest formą potoczną, a do niedawna forma Busko-Zdrój była jednak podawana jako poprawna przez słowniki języka polskiego. Powstał przez to rozgłos pomiędzy formą urzędową nazwy tego miasta, a formą słownikową. Jednak te różnice przestały istnieć już w 2004 roku.
Busko-Zdrój noclegi ma bardzo bogatą bazę noclegową i wiele atrakcji turystycznych. Jest to idealne miejsce, aby wybrać się na wczasy w Górach Świętokrzyskich wraz z rodziną.