Kategorie
Bieszczady

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Zapora w Solinie wraz z jej powstaniem zapory oraz zalewu w Solinie, którego sięgnęły do stóp Otrytu i Korbani i stały się przedmiotem ogromnego zainteresowania przez turystów. Niestety przez tą inwestycję wiele wsi musiało zostać wysiedlonych i znalazły się one pod wodą. Taki los spotkał właśnie Solinę i to co dziś możemy tu zobaczyć to nowa osada, która powstała w czasie budowy i bardzo się rozwinęła w późniejszych czasach. Turyści często wybierają Solina noclegi nad jeziorem zwłaszcza na letni wypoczynek w Bieszczadach.
Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków narodowych, który położony jest w Bieszczadach i został utworzony w 1973 roku. Natomiast w 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” i jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie Polski oraz największym parkiem narodowym w polskich górach. Na jego obszarze leży także najbardziej na południe wysunięty punkt Polski, który położony jest przy granicy z Ukrainą.
Zagroda Żubra zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha co pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. To miejsce służy do edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
Szczyt Smerek można wejść na niego łagodnym podejściem od strony przełęczy Orłowicza lub bardzo stromym podejściem od strony Kalnicy. Z najwyższego punktu góry roztacza się panorama Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich jednak ze względu na przepisy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym Smerek się znajduję umożliwia poruszanie się jedynie wyznaczonymi szlakami.
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to atrakcja turystyczna na wysokim poziome, gdzie można odbyć podróż do najgłębszych korzeni bieszczadzkiej tożsamości. Muzeum gromadzi i dokumentuje pamiątki kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców terenu. W naszym muzeum znajdują się również kopie strojów przesłane z Nowego Jorku przez dawną mieszkankę Bereznicy Niżnej z rodziny Zawojskich.  Odnaleźć tu można również pamiątki i dokumenty związane z powojenną wywózką mieszkańców na tereny Ukrainy i zachodnie ziemie Polski -,,Akcja Wisła”.
Bieszczadzka Kolejka Leśna to kolej wąskotorowa w Bieszczadach o szerokości toru 750 mm i jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków-Cisna i eksploatowana była gospodarczo do 1994 roku do transportu drewna i przewozu osób. Natomiast od 1997 roku funkcjonuję ponownie jako atrakcja turystyczna, a głównie w sezonie letnim. W wakacje dużą popularnością cieszą się domki Bieszczady.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku to cerkiew prawosławna, a od 1974 roku kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP parafii św. Stanisława Biskupa w Lutowskich. Natomiast w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.
Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, który wznosi się na krańcu pasma połonin i należy do Korony Gór Polski. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 metrów nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. W 1987 roku na szczycie ustawiono 7 – metrowy krzyż wraz z wmurowaną tablicą. Natomiast w 2000 roku po złamaniu krzyża, w dniu 2 września tego samego roku postawiono nowy stalowy krzyż, który 16 września 2000 roku poświęcił bp Adam Dyczkowski.
Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej to park mieszczący się we wsi Myczkowce i na terenie parku mieści się Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjne Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Na dziesięciu wzgórzach umieszczono 140 miniatur drewnianych kościołów oraz cerkiew obrządków: katolickiego, greckokatolickiego oraz prawosławnego, które są przedstawione w skali 1:25.
Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka” to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach i leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Jest to miejsce dla, w którym nie ma elektryczności, kanalizacji, nawet bieżącej wody. Warto chociaż raz w życiu odwiedzić to miejsce, a do Chatki Puchatka prowadzi czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Kategorie
Bieszczady

Bieszczady

Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat, a najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj. Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częściową Zewnętrznych Karpat Wschodnich.
Nazwa Bieszczady używa się zwykle w Polsce jako synonimu polskich Bieszczadów. „Bieszczad” i „Beskid”, które były od wieków określeniem gór oddzielających Polskę i Ruś od Węgier. Kazimierz Dobrowolski w 1938 roku objaśnił toponimię „Beskidu” i „Bieszczadu” na tle nazewnictwa bałkańskiego łącząc ją z albańską nazwą terenową bjeska, bjeskie oznaczającą halę górską lub pastwisko.
W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta, które są niespotykane w innych częściach Polski. Dobrze zachowane pierwotne lasy bukowe stanowią prawdziwy raj dla zwierząt i żyją w nich np. żubry, jelenie karpackie, niedźwiedzie, wilki, rysie oraz wiele innych. Turyści wybierają Bieszczady domki na letni czy zimowe noclegi nad jeziorem.


W czasie II wojny światowej polskie Bieszczady były areną walk między wojskami niemieckimi, oddziałami, Armią Czerwoną oraz UPA, a polskim podziemiem niepodległościowymi, a po wojnie pomiędzy UPA, a Wojskami Ochrony Pogranicza. W latach 1947-1950 ludność Ukraińska i Rusińska została podzielona na zachód i północ Polski. Operacja miała charakter polityczno-wojskowy przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.


Istnieją odznaki za zdobycie szczytów w Bieszczadach. Pierwszą z nich, odznakę „Korona Bieszczad” ustanowił Klub Zdobywców Koron Górskich RP, za zdobycie 30 szczytów w Bieszczadach. Drugą, odznakę „Korona Bieszczadów”, ustanowił w 2017 Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku za zdobycie 15 najwyższych szczytów i grzbietów w polskiej części Bieszczadów.